למה חשוב להחליף מצבר עם בעל מקצוע? 5 סיבות

5 סיבות מדוע כדאי להחליף מבצר עם בעל מקצוע

"חוק מרפי" קובע שתקלה תקרה תמיד ברגע שבו היא תגרום להכי הרבה נזק. קרה לכם שחזרתם מחופשה מפנקת או מסופש ארוך ומהנה ונזכרתם ששכחתם את האורות ברכב דלוקים? קמתם בבוקר מוקדם מנסים להניע ואין קול ואין עונה? אתם מאחרים לפגישה קריטית בעבודה ואתם מתלבטים מה לעשות עם הרכב שלא מניע?

הפתרון הפשוט שכולנו מכירים הוא לקרוא לחבר או לבן משפחה שיעמיד את הרכב שלו מונע ממול הרכב התקול ולנסות להניע באמצעות "כבלים", פלוס לפלוס מינוס למינוס ולהתפלל. לעומת זאת פתרון נוסף שצובר תאוצה בשנים האחרונות, הוא התנעת המצבר באמצעות סוללת גיבוי, אותה ניתן לקנות במרבית חנויות הנוחות בתחנות הדלק השונות. ברוב המקרים אנחנו מצליחים להתגבר על התקלה ומבטיחים לעצמנו לא להשאיר אורות דולקים ברכב, אולם כשהפתרונות לעיל לא עובדים, נאלץ בצער רב וביגון קודר להיפרד מן המצבר לשלום ולהחליף אותו.

האם כדאי להחליף מצבר לבד?

המצבר הוא הלב הפועם של הרכב ועלינו להתייחס אליו ברצינות הראויה לו – אנו ממליצים לוודא שאחד החלקים הכי חשובים ברכב אכן נמצא בידיים טובות ונאמנות. אנחנו מודעים לעובדה שאין תחושה יותר מספקת מלהצליח משהו בכוחות עצמך אבל לעיתים, אין צורך בהרפתקאות מיותרות, מפני שבדברים רגישים, כמו במקרה הזה, טעות עלולה לעלות ביוקר.

לכן עשינו לכם חיים קלים וריכזנו לפניכם 5 סיבות למה חשוב להחליף מצבר דווקא עם בעל מקצוע ולא לבד.

פגיעה במערכות החשמל של הרכב

מצבר הרכב הוא הבטרייה של הרכב, תפקידו לספק חשמל לכל המערכות של הרכב – מזגן, אורות, חלונות, מגבים, רדיו, מערכת מולטימדיה, דיבורית, רמקולים, בקיצור הבנתם.. לפעמים יוצא שחיבור לא נכון של המצבר עלול להוביל לפגיעה במערכות החשמל של הרכב, לכן אנחנו ממליצים בכל תקלה שיש במצבר להתייעץ עם מומחה. איש מקצוע מהימן אולי עולה כמה שקלים אבל לתקן את החלונות עולה יותר..ובהרבה. לכן על כל צרה שלא תבוא, וכדי לשמור על שאר החלקים של הרכב, מומלץ בחום להזמין איש מקצוע מאשר לעשות את זה לבד, כמו שאמרו רבים וטובים "היקר הוא הזול והזול הוא היקר".

סכנת התפוצצות של המצבר

מי שלא דובר מכונאית כנראה שלא יכיר את החלק הכה חשוב הזה ולכן נסביר על קצה המזלג – האלטרנטור הוא למעשה מעין גנרטור, או בעברית "מחולל", שמופעל על ידי המנוע של הרכב באמצעות רצועה ונועד להפוך אנרגיה מכאנית לאנרגיה חשמלית ובכך להטעין את המצבר, ובמילים של בני אדם- האלטרנטור הוא למעשה המטען של המטען. סכנה נוספת ולא פחות משמעותית היא שבחיבור לא נכון בין המצבר לאלטרנטור, תוחלת החיים של המצבר תתקצר. סכנה קריטית לרכב היא טעינת יתר של המצבר על ידי האלטרנטור – במצב כזה אסור לנסוע עם הרכב, יש לעצור בצד ולהזמין גרר כמה שיותר מהר למוסך כדי להחליף אותו. טעינת היתר יכולה לגרום חלילה למצבר להתפוצץ ולגרום לנזק בלתי הפיך לרשת החשמל שברכב. כמובן שכך נכון גם לגבי מצבר לאופנוע.

פגיעה בגוף המצבר

המצבר זה אחד החלקים הכי רגישים ברכב שלנו ולכן לא כל תקלה בו אפשר לתקן. פגיעה במצבר עצמו בסבירות לא נמוכה תגרור, לצערנו הרב, החלפה שלו. הוצאה על המצבר בלבד נעה בין 400-650 שח למצברים הסטנדרטים ובין 800 ל1500 שח למצבר סטרט אנד סטופ. ישנם חברות שמציעות כחלק מהמחירים המצויינים לעיל גם את ההתקנה, מה שיוצא משתלם מאוד. בין היתר הם גם מתחייבים להגיע עד אליכם הביתה בזמנים שנוחים לכם. אם כן ברור שעדיף לשלם פעם אחת, על שירות מקצועי ומהימן, מאשר פעמיים או שלוש על מצבר כשמנסים לבד. במצבים כאלה "עשה זאת בעצמך" עלול לעלות ביוקר.

פגיעה בווסת

ווסת המתח של המצבר הוא מעין תושבת שמתחברת לאלטרנטור, ובפועל גורמת לו להעביר אל המצבר את כמות החשמל שהוא צריך ולא מעבר. דיברנו על כך שהאלטרנטור מייצר חשמל אבל לפעמים המצבר בטעינה מלאה והזרמת חשמל במקרה שכזה לא טוב לחיי הסוללה שלו, ממש כמו בפלאפונים שלנו. הווסת למעשה שולט בכמות החשמל ויודע לספק למצבר מה שדרוש הנדרשת למצבר. במצב שבו הווסת תקול או פגום המצבר מקבל טעינת יתר מה שיכול לגרום לו לקצר את תוחלת החיים באופן משמעותי.

הסיבה האחרונה והיא המרכזית ביותר- אחריות אחריות ושוב פעם אחריות!

אחריות זה אחד הדברים הכי חשובים כשאנחנו מדברים על חלקים של רכב. איש מקצוע או חברה שמספקת שירות, יודעת לעמוד מאחורי העבודה ולקחת אחריות על תיקון טעויות, שיכולים להגיע מנסיוננו למאות אם לא אלפי שקלים. לדעתנו חשוב מאוד שתיהיה כתובת במצבים כאלה, שיהיה למי לפנות ואת מי לשאול אם קורת תקלה, את זה ניתן לעשות רק אם מזמינים שירות על ידי ספק מוסמך ואמין. כבר אמרנו שאנחנו משקללים את המחיר של השירות במחיר של המצבר, כך שאין סיבה אמיתית למה לא לשלם על אותו מוצר, ולקבל יותר. אנחנו חושבים שבכל הקשור להחלפת מצברים עדיף לא לעבוד קשה, לשבור את הגב, להזיע ולהתכלכך אלא להתרווח על הספה במזגן ולקבל שירות עד הבית שאיתו מגיעה גם אחריות על מקרים של תקלות. במחירים הללו אין טעם להתחשבן, קחו איש מקצוע והסירו דאגה מליבכם, הפער זניח.

לסיכום, אל תחליפו מצבר לבד, אתם יכולים לפגוע בגוף המצבר, בווסת או באלטרנטור ולא תיהיה לכם אחריות… אנחנו ממליצים מקרב לב שתסמכו על איש מקצוע ותזכרו שהזול עולה ביוקר!