החלפת מצבר, כל כמה זמן?

המדע מאחורי מצבר הרכב: איך הוא עובד?

לרוב, עם תחזוקת רכב טובה ושוטפת, מצבר ברכב יכול להחזיק גם שלוש שנים. אך עם זאת, רובינו לא מייחסים תשומת לב גדולה מידי לרכב שלנו ולכן תוחלת הזמן של המצבר שלו עלולה להיות גם פחות מכך.

המצבר למעשה מספק את כל החשמל במערכת הרכב שלנו על ידי כך שהוא אוגר אנרגיה כימית ומשחרר אותה כאנרגיה חשמלית. מה שהופך אותו להיות רכיב חשוב ומהותי.

המצבר אחראי למשימות רבות כמו הפעלת הרכב או הפעלת מערכת המולטימדיה שקיימת ברכב.

כמו כל סוללה אחרת (למשל במחשב או בטלפון שלנו) גם הסוללה של המצבר נחלשת או מתקלקלת עם הזמן. עם טיפול מתאים הסוללה תחזיק בדרך כלל כשלוש שנים לפני שיהיה צורך להחליף את המצבר בחדש.

מתי צריך להחליף מצבר לרכב?

לעיתים אנחנו שוכחים את האורות דולקים ברכב או שוכחים לסגור את אחת הדלתות כאשר אנחנו יוצאים מהרכב. במקרים אלו אנו פוגעים בסוללה של המצבר. ברכב קיים רכיב נוסף בשם אלטרנטור. תפקיד האלטרנטור הוא להטעין את המצבר תוך כדי הנהיגה. אבל, אם אנחנו שוכחים את האור דלוק למשל, הסוללה של המצבר תתרוקן על כך ואז כאשר נרצה להפעיל את הרכב לאחר מכן לא נוכל משום שהמצבר התרוקן.

כמו כן, גם טיפול לא תקין או שגרתי ברכב ובמצבר ברמה הנדרשת עלול לגרום לכשל בו.

במקרה כזה, בו המצבר התרוקן ניתן לנסות להטעין אותו מחדש ולראות אם הוא תקין לאחר מכן, אבל אם ההטענה לא עובדת ייתכן ויש צורך להחליף אותו לחלוטין.

איך מטעינים את המצבר לרכב?

את המצבר לרכב ניתן להטעין באמצעות כבלים ייעודיים, כאשר כבל אחד שחור ואחד אדום. נבצע את ההטענה בעזרת רכב נוסף ונחבר את הכבל האדום לשני המצברים היכן שמופיע סמל הפלוס, ואת הכבל השחור נחבר לשני המצברים היכן שמופיע סמל המינוס. לאחר חיבור הכבלים ננסה להניע את הרכב התקול. במידה והצלחנו, כעת על בעל הרכב להמשיך להטעין את המצבר מחדש תוך כדי נהיגה. אך במידה וההטענה לא עבדה יש צורך לפנות לגורם מוסמך משום שייתכן שצריך להחליף את המצבר.

תקלות נפוצות במצבר

מזג אוויר: מזג אוויר חם מידי או קר מידי עלול להשפיע לרעה על המצבר שלנו. כאשר חם מאוד, המים בסוללה מתאדים ואז יכולה להיווצר קורוזיה והיא אחד הגורמים לבעיות במצבר. כאשר קר מידי המנוע צריך לעבוד קשה יותר והמצבר יצטרך לשחרר יותר אנרגיה חשמלית, גם מאמץ יתר עלול לגרום לתקלות במצבר.

  • בעיות באלטרנטור: בעיות שונות באלטרנטור, כמו ווסת תקול (מווסת את כמות המתח שהמצבר מקבל) או שבכלל האלטרנטור עצמו תקול וכבר לא עובד כמו שצריך, עלולות גם כן להשפיע על המצבר משום שהאלטרנטור אחראי להטעין את המצבר בזמן נהיגה וכאשר הוא לא עובד כמו שצריך המצבר עלול להיפגע גם כן.
  • טעות אנוש: כאשר אנחנו שוכחים את האורות דולקים ברכב או שוכחים דלת פתוחה שגורמת לאור בתוך הרכב לעבוד, אנחנו למעשה גורמים למצבר להתרוקן כי הוא "יבזבז" את החשמל האגור בו לצורך כך. במקרה כזה, כאשר נרצה להפעיל את הרכב בפעם הבאה אנו ניתקל בבעיה כי המצבר כבר התרוקן ואין מספיק אנרגיה חשמלית להפעלת הרכב.
  • בלאי: לפעמים המצבר פשוט ישן והגיע הזמן להחליף אותו. לפני החלפת מצבר מומלץ לבדוק מה אורך החיים הממוצע של המצבר אליו מחליפים.

איזה מצבר מומלץ להחלפה?

מצבר צריך להיות מותאם לרכב. לפני החלפת מצבר יש לבדוק מה כמות האמפר המומלצת לרכב, וכן לבחון כלכלית אילו מצברים יותר זולים או יקרים ומה ההבדלים ביניהם בהתאם לכך.

אנחנו בתיק תק מצברים נשמח להעניק לכם שירות ולסייע לכם לבחור את המצבר הנכון עבור הרכב שלכם. מגוון המומחים שלנו עומדים לרשותכם וישמחו להעניק לכם עזרה בבחירת המצבר וכן בהתקנתו.

מה הם המחירים והאחריות על המצברים

לכל מצבר אורך חיים, אחריות ומחיר שונה המשתנים בהתאם לסוג הרכב. לפני החלפת מצבר מומלץ לבדוק את הקריטריונים הללו אודות המצבר החדש.